מדרום תפתח הטובה?
אלירן כהן ,14/05/2018

זוכרים מתי בפעם האחרונה גמר הפלייאוף של הליגה הלאומית הפגיש בין שתי קבוצות מהדרום? כי אנחנו לא. הפועל ב"ש רוצה לעשות היסטוריה ולחגוג עלייה לליגת העל, מכבי ק"ג רוצה להוכיח שלמרות כל הצרות היא עדיין הקבוצה הטובה בליגה. רגע לפני שהכל מתחיל דאגנו לכם לפריוויו קצת מרענן, עם נגיעות סטטיסטיות ונוסטלגיות.

אל תגידו "רחוק לנו", אל תאמרו "נראה בטלוויזיה". בזמן שהאליפות בליגת העל משופעת הזרים שלנו עדיין מוכרעת במשחק אחד, הדרמות הגדולות יתנקזו, כבכל שנה, לסדרת גמר הפלייאוף של הליגה הלאומית. מכבי קריית גת רוצה לחזור לליגה בה שיחקה בשנתיים האחרונות, הפועל באר שבע רוצה לעשות היסטוריה ולעלות לליגה הבכירה בפעם הראשונה בתולדותיה.

קריית גת מגיעה לגמר הפלייאוף מהמקום הראשון בטבלה, אחרי שהדיחה ברבע הגמר את הפועל כפר סבא (1-2) ודילגה בחצי הגמר על מכבי רחובות (0-3). לבאר שבע היו חיים קשים מעט יותר, אבל בסופו של דבר גם היא עשתה את שלה עם ניצחון על גליל ברבע (1-2) ועל ר"ג / גבעתיים בחצי (2-3).

לא רצינו לשעמם אתכם עם מה שאתם כבר כנראה יודעים או לבחור את שחקני המפתח שממילא גם אתם הייתם בוחרים, אז הפריוויו הפעם יתמקד יותר באייטמים ובסטטיסטיקות שליוו את שתי הפיינליסטיות שלנו לאורך העונה ובמשחקי הפלייאוף עד כה.

לוח המשחקים:

שלישי - 15/05, 19:00, קריית גת.
שישי - 18/05, 14:00, באר שבע.
שלישי - 22/05, 19:00, קריית גת.
שישי - 25/05, 14:00, באר שבע (במידת הצורך).
שלישי - 29/05, 19:00, קריית גת (במידת הצורך).

געגועים למארשל מוזס

פעמיים החתימה קריית גת את מארשל מוזס, פעמיים שחררה אותו, פעמיים הצטערה, ולסדרת הגמר היא תגיע עם זר אחד בלבד, אחרי שאריק וויז, מחליפו השני של מוזס (הראשון היה ג'ון וויליאמסון), נפצע בסדרה נגד רחובות וגמר את העונה. בסך הכל ק"ג הוכיחה לאורך העונה וגם לאורך הסדרה עם רחובות שהיא יכולה להסתדר גם עם זר אחד, היא אפילו כבר ניצחה בב"ש עם זר אחד, אבל שימו לב מה ההיסטוריה אומרת: הקבוצה האחרונה שהגיעה לגמר מהמקום הראשון ללא שחקן מפתח שגמר את העונה הייתה הפועל ת"א בעונת 10/11 (מתן נאור). היא הפסידה 3-0 לבקעה.

לחוץ בחוץ

אם בעונה הסדירה היכל הקונכייה היה לעיתים תכופות למדי קר ומנוכר עבור הפועל ב"ש, בפלייאוף החוקים השתנו. ב"ש אירחה באולמה הביתי חמישה משחקים, וניצחה את כולם, שניים מהם עם תצוגות ענק. מאידך - היא לא ניצחה אף משחק בחוץ, לא בגליל ולא בזיסמן. מעבר לכך שביחס לק"ג היא תגיע לסדרת הגמר קצת יותר מרוחה ועייפה, היא תהיה חייבת להעיף את הקוף הזה מהגב אם היא רוצה להניף צלחת. במספרים: בעונה הסדירה קלעה ב"ש 85 נק' בממוצע למשחק, זה גם היה ממוצע הנק' שקלעה במשחקי הבית בפלייאוף. ובחוץ? רק 62.

מבחן עומק

נוסף לוויז, תחסר קריית גת גם את עידן פז, שסובל משבר מאמץ ברגלו ולמעשה גמר את העונה. וזה משמעותי. בחצי גמר הפלייאוף קיבלה הקבוצה של רועי חגאי 25 נקודות בממוצע לערב מהספסל שלה, שבשניים מהמשחקים גם עשה את ההבדל הגדול. באר שבע, מאידך, קיבלה משחקני הספסל שלה רק 15 נקודות בממוצע לערב. ועם זאת, התחושה היא שדווקא לספסל של ב"ש יהיה יותר מה להציע בסדרה הזו. אור סולומון, עדי כהן-סבן ואוהד כהן כמעט ולא הורגשו בסדרת חצי הגמר. הספסל של ק"ג כבר נגמר בשחקן השמיני.

משחק המלכים

הסדרה בין ק"ג לב"ש תפגיש בין שני הסנטרים הדומיננטיים בליגה, ואם יורשה לנו להוסיף - שניים מהדומיננטיים שהליגה הזו בכלל ידעה בשנים האחרונות. רוברט רות'בארט סיים את העונה כמלך הריבאונדים (19 רב' בממוצע בסדרה נגד רחובות!) וכמלך הסלים הישראלי של הליגה, סטורם וורן סיים עונה שנייה ברציפות כמלך הסלים של הליגה. שניהם מציגים ארסנל התקפי מרשים שכולל גוף גדול בצבע ויכולת קליעה טובה גם מרחוק, אבל שניהם גם לא לגמרי בלטו במפגשי העונה הסדירה בין ב"ש לק"ג (1:1, כל קבוצה ניצחה בחוץ, אפרופו יתרון ביתיות): 11 נק' ו- 6.5 רב' בממוצע למשחק לרות'בארט, 16 נק' ו- 3.5 רב' לוורן.שלשות, שלשות ועוד

שלשות. 9 שנים לא היו לנו בליגה, בעונה אחת, שתי קבוצות שקלעו קרוב ל- 10 שלשות בממוצע למשחק. השנה היו, ולמעשה - הן עדיין איתנו. ב"ש מובילה את הליגה עם 9.3 (9.5 בעונה הסדירה, 37%), ק"ג מעט אחריה עם 9.1 (9.6 בעונה הסדירה, 36%). שתי מגמות שבלטו בפלייאוף: כשב"ש הפסידה, היא קלעה פחות (הרבה פחות, 5.6 שלשות בהפסדים, 10.1 בנצחונות), בזמן שקריית גת, באופן כללי, סתם קלעה פחות (7.8). אבל מי שעקב אחרי הטורים הסטטיסטיים שלנו העונה יודע שזה לא מסתיים כאן. הסדרה בין ק"ג לב"ש תפגיש על פרקט אחד חמישה מקלעי השלשות הטובים בליגה. בולטים מעל כולם: קרדיק מייז (2.8 למשחק) ועמית גרשון (2.4).

עד שבא אסנטי

סדרת הגמר הזו איימה לשבור רצף ארוך במיוחד בן מי-זוכר-כמה-שנים, אלמלא קריית גת, ברגע האחרון, הייתה מחתימה את ערן אסנטי. אסנטי הוא השחקן היחיד מבין שתי הקבוצות שהוביל קבוצה לגמר הפלייאוף ולקח איתה את אליפות הלאומית. זה היה בעונת 13/14, במדי נהריה, וכמו שאתם לבטח יודעים להשלים בעצמכם - עם רועי חגאי על הקווים. מה שאולי פחות זוכרים לאסנטי הוא את העובדה שהעלייה עם נהריה לא הייתה הראשונה בקריירה שלו. 5 שנים קודם לכן הוא עשה את אותו הדבר עם אליצור נתניה של אריק אלפסי, הקבוצה הכי דומיננטית ששיחקה בליגה בעשור (פלוס) האחרון.

ובכל זאת...

ג'ורדן לואיס פספס גמר אחרי 4 הופעות רצופות, אבל דאג ללמד את החברים מהעונה שעברה בב"ש איך לעשות את זה בעצמם: אוהד כהן, אנטוני פישר, בן אייזנהרט, טל בקלו (ב"ש), דודו שמריז ויניב חביב (ק"ג) וכמובן יניב בורגר - כולם היו חברים, משמעותיים יותר, משמעותיים פחות, בסגל של ב"ש שהעפילה לגמר הפלייאוף אשתקד. ד"א (1) סביר להניח שגם רועי חגאי היה מגיע לשם עם נס ציונה אם לא היה מפוטר במחזורים הראשונים של העונה. ד"א (2) תופתעו, תופתעו, אבל זו סדרת גמר הפלייאוף הראשונה של טוני יאנגר בליגה הלאומית.

"בכדורסל אין מגיע"

ההתנהלות הכלכלית הבעייתית של קריית גת כבר זכתה לכ"כ הרבה ביקורות כך שנרשה לעצמנו לחסוך אותה מאיתנו הפעם. גם את העובדה שלקבוצה אין אולם ביתי ראוי לאירוח משחקים בליגת העל נניח כרגע בצד. שתי הקבוצות הטובות בליגה יפגשו לקרב הראש-בראש האחרון של העונה, ושתיהן רוצות לסיים אותו עם הכרטיס לליגה הראשונה. ב"ש הוכיחה בפלייאוף הזה שהיא יכולה למלא את היכל הקונכייה בכמות נכבדת של אוהדים (קרוב ל- 2,000 בממוצע), בעוד שק"ג, מאידך, על כל צרותיה, הצליחה לגייס לחובתה לא מעט "שונאים". ובכל זאת - כדורסל מנצחים על הפרקט, או כמו שאמרה הכותרת.

בק-טו-בק

בשנתיים האחרונות - היורדת מליגת העל הייתה זו שגם עלתה לשם בסיום העונה (פלוס 1 לק"ג). שתיים מבין שלוש העולות האחרונות עשו זאת ללא יתרון הביתיות (פלוס 1 לב"ש). הפועל באר שבע היא הקבוצה הרביעית בעשור האחרון שרושמת הופעה שנייה ברציפות בגמר הפלייאוף. האחרונה לעשות זאת הייתה קריית אתא (הפסידה פעמיים), הראשונה לעשות זאת הייתה מ.כ. הבקעה (עלתה פעמיים. רק בישראל). בבאר שבע יקוו שדווקא התסריט של הפועל ת"א הוא זה שיחזור על עצמו. אחרי שהפסידה 3-0 לבקעה מאותו הגמר מהפסקה הראשונה, עברה את באר יעקב ב- 3-1 עונה לאחר מכן.

סיפוריו של גמר פלייאוף

מאז חזר הפלייאוף לתצורתו הנוכחית (8 קבוצות, עולה אחת) בעונת 10/11 - שתי סדרות גמר הסתיימו ב- 3-0, שתיים נוספות ב- 3-2 ועוד שלוש ב- 3-1. רק בארבע מסך כל הפעמים הללו הקבוצה שסיימה את העונה במקום הראשון גם זכתה באליפות. ועוד קטנה אחרונה: מאז חזרה הליגה למתכונת של פלייאוף בין 8 הראשונות - רק קבוצה אחת הגיע למעמד הגמר מהמקום השביעי. זו הייתה הפועל ב"ש, זה היה בעונת 06/07. הפועל ר"ג / גבעתיים עמדה מרחק 40 דקות מלעשות לב"ש את אותו הדבר בדיוק. היסטוריה, אתם יודעים, כותבים רק פעם אחת.תמונות: ולאדי מוסייב, לימור מלינוף.


כתבות אחרונות באתר
Print


© כל הזכויות שמורות
cker();